فقر چیست و چگونه می‌توان با آن مبارزه کرد؟

فقر چیست؟
توضیح معنی کلمه فقر کمی دشوار است و آن به این دلیل است که معنی آن بستگی به مکان زندگی، فرهنگ کشور، مردم و عوامل دیگر دارد. برای مثال مردمی که در خانه‌های کوچک در حومه شهرهای بزرگ جهان مانند نیویورک زندگی می‌کنند ممکن است در مقایسه با همسایگان خود فقیر باشند، اما در مقایسه با مردم بی بضاعت در محله‌های فقیرنشین کشورهای در حال توسعه، ممکن است وضعیت مالی آن‌ها زیاد هم بد نباشد.

با تمام این موارد براساس قوانین کلی می‌توان فقر را ناتوانی در آزادانه عمل کردن در اکثر مواقع به علت کمبود منابع مالی و یا فرصت برای به‌دست آوردن آن منابع مالی تعریف کرد. بنا به این تعریف، کسی که دو سانس کار می‌کند تا بتواند هزینه مواد غذایی واجاره خود را پرداخت کند و کسی که در کشوری دیگر به دلیل دستمزد پایین گرسنه می‌ماند هر دو از نظر توصیفی فقیر محسوب می‌شوند و آن هم به دلیل عدم توانایی در انجام آزادانه کارهای مورد نظر می‌باشد.

با این وجود که هر دو گروه افراد تعریف شده در بالا فقیر محسوب می‌شوند، اما گروه دوم که در وضعیت بدتری هستند در اصطلاح "فقر مطلق" به سر می‌برند و افراد این دسته از تهیه نیازهای اساسی خود مانند غذا، پوشاک، مسکن و غیره ناتوانند.

بنا به گزارش بانک جهانی، با وجود اینکه فقر در جهان به آرامی در حال فروکش کردن می‌باشد، اما تعداد افرادی که با درآمد زیر یک دلار در جهان زندگی می‌کنند در سال ۲۰۱۵، نزدیک به یک میلیارد نفر خواهد بود. فقر به معنی نداشتن بودجه نیست، بلکه به معنی نداشتن امکان تهیه‌کردن خواسته‌ها و نیازها است.

خط فقر
تعیین این دسته از معیارهای اندازه‌گیری، در ابتدا نیازمند در نظر گرفتن مکان جغرافیایی خاص است که برپایه آن بتوان قیمت نیازهای اساسی را تعیین کرد. برای مثال برای تعریف خط فقر، اقتصاددان‌ها بایدهزینه میانگین خرید روزانه مقدار معینی کالری که فرد در منطقه جغرافیایی خاص بدان نیاز دارد، تعیین کنند.

با تعیین خط فقر، افرادی که در زیر خط فقر به سر می‌برند، افرادی هستند که قادر به تهیه هزینه خوراک خود نبوده و فقیر محسوب می‌شوند. بنا به بررسی‌های انجام‌شده، خط فقر در کشورهای درحال توسعه حدود ۲ دلار اعلام شده‌است.

به علت اینکه قیمت همه کالاها به طور طبیعی با گذشت زمان گران تر شده و ارزش پول دچار تغییر می‌شود، ارزش مادی خط فقر نیز با زمان، مکان و ارزش پول دچار تغییر می‌شود.
برای مثال خط فقر غذا در ایالات متحده ۴.۹۱ دلار است، در حالی‌که همین خط در سوئیس برابر با ۱۰.۲۵ دلار است.

چگونه می‌توان با فقر در سطح بین المللی مقابله کرد؟
مقابله با فقر از مباحث مهم و پرتکرار محافل سیاسی است. برخی از کشورها به دنبال راه‌حلی برای ریشه‌کن کردن فقر به طور کامل، با تغییر در شرایط ایجاد آن هستند. در سوی دیگر، سایر کشورها سعی در حذف سیستم‌هایی که ایجادکننده نابرابری در جامعه هستند، نظیر سرمایه‌داری، دارند. این گروه معتقد هستند که با محدود کردن سرمایه‌داری، پول و سرمایه به طور طبیعی به سمت %

/ 3 نظر / 26 بازدید
علی

سلام مطالب واقعا قشنگ بود فقر باید ریشه کن بشه و اگر نه فقر ما رو یشه کن میکنه.

حسین کوهکن

کربلا خونمه ازچی دل بکنم حق دارم که بگم با توام وطنم بارونه بارون چشم های گریون این شب ها گریه عادتم شده تویه رویاش کربلا باشم