وقتی پشت اهل سنت نماز می خوانم واقعا احساس می کردم دارم پشت سر رسول الله «ص» نماز می خوانم. به خاطر اینکه حس می کردم این رفتار من به اعتلای اسلام کمک می کند. به خاطر اتحادی که ایجاد می شود.

به گزارش فرقه نیوز،حجت الاسلام علی اصغر کمالی در شماره جدید مجله الکترونیکی اخوت نوشت: در رفته بودیم کردستان. یک اتوبوس آخوند شیعه می خواستیم برویم در یک مسجد سنی و نماز بخوانیم! بدون اطلاع قبلی هم رفته بودیم. وارد مسجد که شدیم، خادم مسجد خیلی به ما احترام گذاشت. حالا ما شیعه بودیم و برای نماز مهر می خواستیم. مسجد اهل سنت هم که مهر ندارد. بنده خدا خادم مسجد دوید بیرون که برای ما مهر جور کند! با کلی مکافات مهر پیدا کرد و برای ما آورد و ما نماز خواندیم. خلاصه خیلی خوشحال شدند و به ما احترام گذاشتند. 

یاد آن روایت امام صادق «ع» افتادم که می فرماید: « مَنْ صَلَّى مَعَهُمْ فِی الصَّفِّ الْأَوَّلِ فَکَأَنَّمَا صَلَّى مَعَ رَسُولِ اللَّهِ، صلی الله علیه وآله، فِی الصَّفِّ الْأَوَّل ‏؛ هر که با آنها (مخالفان) در صف اوّل نماز بگذارد، گویا با رسول خدا در صف اوّل نماز خوانده است.» (شیخ صدوق، الهدایة، ص53؛ شیخ کلینی، کافی، ج3، ص380؛ شیخ صدوق، امالی، ص449؛ شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج1، ص382؛ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج8، ص299-300 ) 

واقعا اگر ما به همین یک توصیه اهل بیت«ع» عمل می کردیم چه اتفاقات مثبتی که نمی افتاد! جالب اینکه روایات این مدلی از اهل بیت «ع» را هرگز نمی خوانیم، ما بخاطر تعصبات بی مبنا اهل بیت «ع» را هم سانسور می کنیم! 

وقتی پشت اهل سنت نماز می خوانم واقعا احساس می کردم دارم پشت سر رسول الله «ص» نماز می خوانم. به خاطر اینکه حس می کردم این رفتار من به اعتلای اسلام کمک می کند. به خاطر اتحادی که ایجاد می شود. 

بعد نماز امام جماعت سنی مسجد آمد پیش من و گفت: البته ما هم مشکلی با نماز خواندن پشت سر شما نداریم، فقط از نظر فقهی معذوریت داریم. 

یعنی رفتار خوب ما باعث شد که آن طرف هم عکس العمل خوبی ایجاد شود. اهل سنت می گویند چون شما در وضو پای خود را نمی شویید نمی توانیم به شما اقتدا کنیم. اگر ما پای خود را بشوییم – نه به عنوان وضو – آنها هم به ما اقتدا می کنند. 


شیعه غیر از فحش دادن کار دیگری هم می کند؟!! 

 
کلیپ های هیئت های افراطی شیعیان و مراسمات کذایی نهم ربیع که مملو از توهین به مقدسات اهل سنت است، در مناطق سنی نشین به وفور ردوبدل می شود. جالب است که خیلی از کلیپ ها را من در قم ندیدم ولی در سیستان و بلوچستان از سنی های آنجا گرفتم و دیدم! 
 
در مدارس آنجا که وارد می شویم، بعضا مبانی شیعه و اهل سنت را بیان می کنیم. بعد از آن سوالات و نظراتی که از دانش آموزان سنی آنجا می آید خیلی جالب است. مثلا می گویند من تازه اسلام، اهل سنت و شیعه را شناختم! می گویند من الان تازه فهمیدم شیعیان چه کسانی هستند و چه می گویند. قبلا فکر می کردم شما یک مشت آدم فحاش و بی ادب هستید که کاری جز توهین به مقدسات ندارید! ولی الان با این برخورد شما آگاه شدم. 
 
بعد از این برخورد خوب من، نظرات شان که متاثر از آن کلیپ های کذایی بود کاملا تغییر می کرد و می گفتند ما اصلا نباید دنبال دعوای شیعه و سنی باشیم. ما همه مسلمانیم و باید کنار هم باشیم. 
 
حتی بارها اتفاق افتاده که بعضی از دانش آموزانِ اهل سنتِ حنفیِ بلوچ، به من زنگ زدند و گفتند حاج آقا من فردا امتحان سختی دارم، دعا کنید قبول شوم! یا اینکه فردا کنکور دارم و شما برای من دعا کنید، دعای شما مستجاب است! 
 
اینکه یک دانش آموز اهل سنت درباره یک آخوند شیعه اینطور صحبت کند، خیلی زیباست. ولی اگر کسی به جای رفتار مهربانانه و احترام آمیز، توهین به مقدسات و بی ادبی کند، چنین جایگاهی که پیدا نمی کند هیچ، تنفر هم تولید می کند! 
 
کاش ذره ای به این فکر می کردیم که با بعضی از اعمال زشت که نه اهل بیت «ع» و نه مراجع آن را تایید نکرده اند، چه ضربه ای به اسلام و تشیع و مکتب اهل بیت «ع» می زنیم.

 


  • دانلود کتاب | بیا اینجا
  • ساعت فلش

    کد ذکر ایام هفته